Single post

STAR WARS THE OLD REPUBLIC – Światowa premiera gry MMORPG

 

Każdego roku w świecie multimediów dochodzi do wielkich wydarzeń. Rok 2011 przyniósł ich pewnie dużo, ale mnie w pamięci utkwiły 3  z nich: Śmierć założyciela firmy Apple, premiera całej Sagi Star Wars na nośniku blu-ray i wreszcie dłuuuugo oczekiwana premiera sieciowej gry osadzonej w Universum Gwiezdnych Wojen. Star Wars: The Old Republic to gra z gatunku Multiplayer Massive Online Role Playing Game stworzona przez studio BioWare, które ma na swoim koncie takie hity jak Mass Effect czy też Dragon Age. Gra wymaga opłacania abonamentu.

Pamiętam, że długo się opierałem zanim zacząłem grać w STAR WARS: KNIGHTS OF THE OLD REPUBLIC, ale jak już zacząłem to nie mogłem się od niej oderwać. Udało mi się pójść za ciosem i przeszedłem też drugą część gry KotOR 2- The Sith Lords, po którym wciąż było mi mało i czułem jakiś taki niedosyt.

Mijały lata i gdzieś tam w sieci pojawiały się spekulacje, że może powstać trzecia część, ale były to najczęściej sprzeczne informacje. Potem się okazało, że KotOR 3 w ogóle nie powstanie, ale za to narodzi się  coś zupełnie nowego. No i wreszcie do fanów i graczy dotarła informacja o powstaniu gry, której w całości poświęcony został dzisiejszy wpis.Od 11.11.11 miałem przyjemność brać udział w beta testach i muszę powiedzieć, że od razu świat pokazany w THE OLD REPUBLIC bardzo mi się spodobał.

No ale może po kolei…

1. FABUŁA:

Akcja gry toczy się niemal 4 tysiące lat przed filmami i 300 lat po wydarzeniach ukazanych w obu częściach KNIGHTS OF THE OLD REPUBLIC. Tysiące lat wcześniej Sithowie dostali łupnia w  tzw. Wielkiej wojnie nadprzestrzennej. Teraz odrodzili się silniejsi, potężniejsi i jeszcze bardziej żądni władzy. Powrócili i rozpętali wielką wojnę galaktyczną z Republiką Galaktyczną i Jedi. Twórcy zapewnili graczom niesamowicie rozbudowany scenariusz składający się zarówno z głównych jak i pobocznych zadań.


2.KLASY POSTACI:

Mamy do dyspozycji aż 8 klas postaci, a zagrać możemy albo po stronie Republiki Galaktycznej ( Trooper, Smuggler, Jedi Knight, Jedi Consular) albo po stronie Imperium Sithów (Sith Warrior, Sith Iquisitor, Bounty Hunter, Imperial Agent)

Jeśli chodzi o rasy, którą możemy grać to mamy do wyboru:

 • Chissowie (imperialni agenci), (łowcy nagród)
 • Ludzie (wszystkie klasy)
 • Miraluka (rycerze Jedi), (negocjatorzy Jedi)
 • Mirialanie (negocjatorzy Jedi), (rycerze Jedi), (przemytnicy), (żołnierze)
 • Rattatakanie (łowcy nagród), (imperialni agenci), (wojownicy Sithów), (inkwizytorzy Sithów)
 • Sithowie (wojownicy Sithów), (inkwizytorzy Sithów)
 • Twi’lekowie wszystkie klasy
 • Zabrakowie wszystkie klasy
 • Cyborg

Do każdej z ośmiu klas przydzielono dwie specjalizacje (tak zwany zaawansowany system klas). Kiedy osiągniemy dziesiąty poziom rozwoju postaci, musimy dokonać wyboru jednej z dwóch ścieżek rozwoju. Wybór specjalizacji nie ma wpływu na fabułę, lecz na sposób rozgrywki. Po wybraniu jednej ze specjalizacji, gracz odblokowuje trzy drzewka umiejętności: dwa dostępne tylko dla wybranej ścieżki rozwoju oraz jedno dotyczące całej klasy. Natomiast drzewko umiejętności drugiej specjalizacji nie będzie dostępne dla gracza. Umiejętności będzie można rozwijać w różny sposób, dzięki czemu dwóch graczy grających tą samą klasą o tej samej specjalizacji może mieć różne możliwości bojowe. I tak przedstawiciele jednej specjalizacji mogą przodować w walce kontaktowej i zadawaniu silnych obrażeń, natomiast ci, którzy wybrali drugą mogą skupić się na wsparciu tych pierwszych, poprzez atak z dystansu, leczenie, czy wspomaganiu ich Mocą. Dzięki takiemu zabiegowi klasy mają być zrównoważone i niezależnie od tego, czy gracz wybrał Jedi czy przemytnika będzie mógł doświadczyć podobnych wrażeń.

Znane specjalizacje:

 • Żołnierz
  • Commando (komandos)
  • Vanguard (strażnik)
 • Przemytnik
  • Gunslinger (rewolwerowiec)
  • Scoundrel (łotrzyk)
 • Rycerz Jedi
  • Jedi Guardian (strażnik Jedi)
  • Jedi Sentinel (obrońca Jedi)
 • Negocjator Jedi
  • Jedi Shadow (cień Jedi)
  • Jedi Sage (mędrzec Jedi)
 • Łowca nagród
  • Powertech (polegający na technice)
  • Mercenary (najemnik)
 • Wojownik Sithów
  • Sith Juggernaut (siłacz Sithów)
  • Sith Marauder (grabieżca Sithów)
 • Imperialny agent
  • Operative (agent operacyjny)
  • Sniper (snajper)
 • Inkwizytor Sithów
  • Sith Sorcerer (mag Sithów)
  • Sith Assasain (zabójca Sithów)

3.TOWARZYSZE POSTACI:

Warto też wspomnieć o towarzyszących nam w grze postaciach. Każda klasa może korzystać z pomocy co najmniej trzech, a najwyżej dziesięciu towarzyszy, których będzie można przywoływać lub odwoływać korzystając ze specjalnej umiejętności. Co ciekawe również towarzysze będą aktywnie uczestniczyć w rozwijanej historii. Nie są to zwykli pomocnicy, którzy zwiększają skuteczność bojową naszego bohatera lecz samodzielne postaci, które są powiązane z historią postaci . Otrzymujemy również możliwość dużej interakcji z towarzyszami – możemy w jakimś stopniu kierować ich historią, romansować z nimi, przeciągnąć ich na ciemną stronę, czy zajmować się ich wyposażeniem, ale równocześnie nie możemy kontrolować ich rozwoju talentów i umiejętności. Ponadto mamy możliwość przydzielać naszym kompanom różne zadania, wykonywane niezależnie od poczyniań postaci: np. zbieranie surowców, sprzedaż niepotrzebnych śmieci z ekwipunku czy misje dyplomatyczne. Część towarzyszy podobno będzie „stała”, tzn. zostanie przy bohaterze niezależnie od jego postępowania, natomiast inne będą mogły się od gracza odłączyć, jeśli ten podejmie nieodpowiednie decyzje. Towarzysze postaci pozwolą uniknąć problemu wielogodzinnego szukania graczy do drużyny znanego z wielu gier tego typu. Jeżeli grac nie będzie w stanie uporać się z silniejszym przeciwnikiem, może przywołać swojego towarzysza. W danej chwili graczowi może towarzyszyć tylko jeden towarzysz.

4.DOSTĘPNE LOKALIZACJE:

Na sam początek mamy do dyspozycji 17 planet, na których możemy rozgrywać swoje przygody. Są to zarówno planety, które doskonale pamiętamy z filmowej Sagi np. Hoth, Tatooine, Coruscant, pokazany po raz pierwszy Alderaan (zniszczony w IV części przez Gwiazdę Śmierci) oraz inne: Balmorra, Belsavis, Corellia, Dromund Kaas, Korriban, Hutta, Ilum, Na Shadda, Ord Mantell, Quesh, Taris, Tython, Voss.

5.ZWIASTUNY:

Jednym z wielu atutów gry są oczywiście zwiastuny, które wręcz powalają na kolana jakością i szczegółami. Zresztą sami oceńcie.

6.MUZYKA:

Nad ścieżką dźwiękową pochylili się specjaliści zarówno z BioWare jak i LucasArts, którzy w mojej ocenie wykonali doskonałą robotę. W grze możemy usłyszeć ścieżki dźwiękowe z gier Knights of the Old Republic oraz Knights of the Old Republic II: The Sith Lords, a także wiele motywów z Sagi filmowej. Zgodnie z zapowiedziami, materiał muzyczny mógłby wystarczyć na całą nową trylogię filmów i jeszcze więcej. Producenci zapowiedzieli, że każdy utwór będzie dopasowany stosownie do miejsca i sytuacji, a muzyka będzie nagrana w ten sposób, by gracze mogli poczuć atmosferę każdej z planet, nie zauważając nawet lecącego w tle utworu. Ścieżce dźwiękowej będę chciał poświęcić następny wpis, a tymczasem próbki możecie posłuchać klikając poniżej.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=Xy_MMVb4T-U]

7.EDYCJA KOLEKCJONERSKA:

Limitowana Edycja Kolekcjonerska gry Star Wars: The Old Republic zawiera:

 1. Figurkę Dartha Malgusa wykonaną przez firmę Gentle Giant
 2. Płyty z grą Star Wars: The Old Republic w specjalnym metalowym opakowaniu
 3. Pamiętnik mistrza Ghost-Dural z przypisami Satele Shann
 4. Mapę galaktyki
 5. Specjalny token do logowania się do gry
 6. Płytę CD z muzyką z gry
 7. Wysokiej jakości pudełko na wszystkie elementy
 8. Bonus w grze: Pistolet Sygnałowy – strzela flarami w powietrze
 9. Bonus w grze: Droid Treningowy – lewituje obok postaci wspomagając ją w walce
 10. Bonus w grze: Holo-tancerz – twój własny, rozrywkowy Holo-tancerz
 11. Bonus w grze: Holokamera – rejestruje twoje przygody w grze
 12. Bonus w grze: STAP – unikalny pojazd osobisty
 13. Bonus w grze: Ekskluzywny Myszo-Droid – niezastąpiony towarzysz Twoich przygód
 14. Bonus w grze: Ekskluzywny sklep w grze – kupisz w nim unikalne przedmioty

Tak się akurat składa, że miałem szczęście wejść w jej posiadanie kosztem naprawdę wielu wyrzeczeń, ale warto było.A tak wygląda ona w rzeczywistości…

Oprócz tych wszystkich bajerów ci, którzy zakupili pre-ordery mogli wziąć udział w Early Access, dzięki czemu mozna było grać nawet na 7 dni przed oficjalnym dniem premiery. Ja się zalapalem na 6 dni wcześniejszego dostępu.

PLUSY:dobra grafika, świetna muzyka, a także bogactwo światów, postaci czy zadań, w cenę wliczony miesiąc dostępu do gry.

MINUSY: częste lagowanie w trakcie gry, zdarza się czasem, że z gry potrafi wywalić, ale najbardziej dokucza niesamowita wręcz ilość czasu jaką trzeba poświęcić na oczekiwanie w kolejce do serwerów.

PODSUMOWANIE:

Nie da się ukryć, że LucasArts i BioWare długo kazały czekać na swój nowy projekt związany z Gwiezdnymi Wojnami. Zdaję sobie sprawę z tego, że cena jaką trzeba zapłacić za EK jest naprawdę odstraszająca, a abonament też nie jest tani, ale jednak po tym co zobaczyłem w grze do tej pory myślę, że  to jest must have dla każdego fana STAR WARS.

Moja ocena 8/10

theme by teslathemes