Single post

Star Wars: Rycerze Starej Republiki Tom I – Początek

 

Starą Republiką określa się legendarny system rządów po kontrolą Senatu, który jednoczył wszystkie części Republiki. Trwał od -25000-1000 roku przed Bitwą o Yavin.  W OKRESIE TYM Rycerze Jedi stanowili bardzo liczną grupę. Pełnili funkcję obrońców pokoju i sprawiedliwości. Wtedy też rozgrywają się wydarzenia znane z „Opowieści Jedi” traktujące o wyniszczających wojnach pomiędzy dawnymi Jedi z Lordami Sithów. Historia opowiedziana w serii Rycerze Starej Republiki rozgrywa się niemal 4 tysiące lat przed zniszczeniem  pierwszej Gwiazdy Śmierci. Galaktykę ogarnia chaos. Wojny mandaloriańskie znacząco osłabiły Starą Republikę, która zmuszona była do zaangażowania większości swoich sił na linii frontu. Natura nie znosi próżni zatem regiony mniej strzeżone zaczęły przejmować  gangi i nielegalne organizacje. Zewnętrze rubieże stanęły na krawędzi bezprawia i tylko Jedi są w stanie zachować porządek. Tymczasem wojna z Mandalorianami coraz bardziej zagraża Republice. Wśród Jedi dochodzi do rozłamu. Część z nich zniecierpliwiona przebiegiem działań wojennych, domaga się większego zaangażowania ze strony Zakonu Jedi i werbuje swoich braci do udziału  w walkach.

Taris – planeta będąca niegdyś kwitnącym ośrodkiem rozwoju gospodarczego stoi na krawędzi. Tylko obecność grupy Jedi może jeszcze utrzymać  tutaj stabilizację. Poznajemy młodego padawana Zayne’a Carrick’a. Wkrótce on i jego przyjaciele staną się pełnoprawnymi rycerzami. Niestety Mistrzowie mają inne plany. Wszyscy padawani za wyjątkiem Zayne’a giną z ich rąk. Przerażony Carrick ucieka, ale ścigają go już zarówno Jedi jak i władze Taris. Wrobiony w morderstwo, bez przyjaciół i jakiejkolwiek pomocy nasz bohater staje się wrogiem publicznym  numer  1.  Zrządzeniem Mocy Zayne zyskuje sprzymierzeńców: hochsztaplera Marna Hierogrypha, tajemniczą wojowniczkę Jarael i genialnego (choć pomylonego) mechanika Campera. Chcąc nie chcąc wszyscy zostają uwikłani w sprawę „Zabójcy padawanów”. Ich wspólnym celem jest ucieczka z Taris i oczyszczenie Zayne’a z zarzutów. Oczywiście nie będzie to łatwym zadaniem co pokażą kolejne tomy.

Warto poświęcić kilka słów stronom konfliktu.

Zayne Carrick to ciamajda i dowód na poczucie humoru Mocy. Wszystko czego się podejmie zamienia się w katastrofę, a najlepiej go odszukać podążając śladem zniszczeń.

Marn Hierogryph to przedstawiciel rasy Snivvian. Mały oszust i krętacz, którego ciągnie do nielegalnych interesów.

Jarael – arkaniańska wojowniczka, chroniąca Campera . Skrywa w sobie wiele tajemnic, które odkryjemy czytając kolejne albumy.

Camper – arkaniański naukowiec. Jego geniusz wpakował go w kłopoty. Zmuszony do ucieczki napotkał Jarael, która nie odstępuje go na krok. Cierpi na zaniki pamięci.

Lucien Draay, Raana Tey, Q;Anilia, Feln i Xamar – Mistrzowie Jedi. Należą do tajnej organizacji wizjonerów. Ich celem jest ochrona Galaktyki przed powrotem Sithów. Z czasem stają się mordercami.

Jeżeli chodzi o rysunki w cyklu, to Brian Ching ma bardzo fajną kreskę.  Postaci  pokazane są bardzo szczegółowo. Zwłaszcza ukazywanie emocji bohaterów może się spodobać. Również miejsca, w których dzieje się akcja są jak to w uniwersum Star Wars przebogate i różnorodne.  Nie pasuje mi tylko jedna rzecz: Zayne Carrick momentami wygląda na bardzo zniewieściałego. Numer piąty lekko odstaje wizualnie od reszty, a to za sprawą Travela Foremana. Mimo wszystko  całość jest bardzo klimatyczna i doskonale komponuje się z fabułą. Całość dopełniają kolory przez Michaela Atiyeha, które są wręcz idealne.


Podsumowując, jest to idealna pozycja dla wszystkich spragnionych wiedzy o Starej Republice., ale w sumie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Możemy tu znaleźć wszystko to, za co kochamy Star Wars: pościgi, walki przy użyciu blasterów i  lightsaberów, przemytników, piratów, a także przyjaźń i lojalność.

Rycerze Starej Republiki są cyklem trzymającym wysoki poziom.  Stanowią wprowadzenie do wydarzeń znanych z gier komputerowych KotOR i KotOR II – The Sith Lords.

Tytuł PL: Rycerze Starej Republiki tom #1: Początek
Tytuł oryginału: Star Wars: Knights of the Old Republic #1-6: Commencement
Tytuł TPB: Knights of the Old Republic Volume #1: Commencement
Scenariusz: John Jackson Miller
Rysunki: Brian Ching, Travel Foreman
Tusz: Travel Foreman
Litery: Michael Heisler
Kolory: Michael Atiyeh
Okładki: Travis Charest
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Wydanie USA zeszytowe: Dark Horse Comics 2006
Wydanie USA zbiorcze: Dark Horse Comics 2006
Wydanie PL: Egmont Polska 2010

Ocena: 4/5

theme by teslathemes